Przeszukując asortymenty specjalistycznych sklepów, bardzo często natkniemy się na różne rodzaje wyłączników. Osprzęty te od lat stanowią integralny element każdej instalacji elektrycznej, zaś odpowiednie ich odróżnienie z pewnością ułatwi nam późniejsze zrozumienie pojęć, z którymi możemy zetknąć się, na przykład, podczas remontu mieszkania. Do najczęściej spotykanych typów osprzętów należą tu wyłączniki krańcowe oraz nadprądowe. I chociaż bardzo często widujemy je na co dzień, nawet w naszych domach, w wielu wypadkach nie mamy świadomości, jaka jest właściwa nazwa danego osprzętu. Z tego też powodu, w niniejszym artykule opowiemy, czym są wyłączniki tego typu.
Wyłącznik nadprądowy
Pod tym specjalistycznym pojęciem kryje się nic innego, jak dobrze wszystkim znane korki, montowane przy licznikach elektrycznych. Wyłącznik nadprądowy, nazywany również nadmiarowo-prądowym, ma za zadanie chronić instalację oraz podłączone do niej urządzenia przed przeciążeniami oraz zwarciami. Na rynku dostępne są różne warianty tego typu wyłączników, od jedno- po czterobiegunowe, a także oznaczone konkretną charakterystyką czasowo-prądową. Charakterystyka A odznacza się natychmiastowym działaniem, zaś oznaczone tak wyłączniki służą głównie do ochrony urządzeń elektronicznych. Standardem jest tu z kolei charakterystyka B, przeznaczona do ochrony sprzętów o małym prądzie rozruchowym. Ostatnie dwie kategorie, C i D, znajdują zastosowanie wyłącznie w przemyśle.
Wyłącznik krańcowy
Wyłączniki tego typu, nazywane nierzadko krańcówkami, są zbliżone do zwykłych wyłączników światła. Po naciśnięciu głowicy, wewnątrz wyłącznika dochodzi do otwarcia lub zamknięcia się styków. Wyłącznik krańcowy jest przy tym osprzętem niezwykle wszechstronnym, dzięki szerokiej gamie dostępnych wariantów. Podstawową wersją są tu modele mechaniczne, których styki uruchamia się za pomocą dźwigni, rolki tudzież trzpienia. Na rynku dostępne są również niewielkie mikrowyłączniki oraz tzw. kontaktrony, czyli modele wyposażone w specjalne magnesy, oddziałujące na styki. W przeciwieństwie do wyłącznika nadprądowego, krańcówka odznacza się również szeroką gamą zastosowań, od obsługi urządzeń przemysłowych, po otwieranie i zamykanie bram garażowych.