Jak dobrać rozdzielnicę przemysłową?

Jak dobrać rozdzielnicę przemysłową?

Rozdzielnica natynkowa to jedno z najczęściej spotykanych urządzeń, widywanych na terenie budynków przemysłowych. Trudno jest się temu zresztą dziwić – to właśnie ona odpowiada bowiem za prawidłowy rozdział energii pomiędzy obwody, co pozwala tym samym na zapewnienie optymalnego zasilania wszystkim urządzeniom. Należy jednak pamiętać, że chociaż hotele tudzież biurowce odznaczają się bardziej sterylnymi warunkami, tak w przypadku hal produkcyjnych lub zakładów chemicznych kwestia ta prezentuje się zupełnie inaczej. Wszystkie urządzenia, jak chociażby krańcówki elektryczne, wykorzystywane na ich terenie, muszą odznaczać się dużą odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Z tego też powodu, w niniejszym artykule opowiemy o najistotniejszych kwestiach, związanych z zakupem rozdzielnicy przemysłowej.

Rozdzielnice elektryczne podtynkowe? A może jednak natynkowe?

Wybierając rozdzielnicę, należy uwzględnić wpierw miejsce jej montażu. W przypadku, gdy dostępnej przestrzeni jest więcej, zaś urządzeniu nie będzie grozić strącenie, możemy zdecydować się na wariant tańszy, montowany natynkowo. Rozdzielnice elektryczne podtynkowe są z kolei opcją znacznie estetyczniejszą i zabierającą mniej wolnego miejsca. Należy jednak pamiętać, że ich montaż jest dużo bardziej wymagający, dlatego też stanowią one najlepsze wyjście w przypadku obiektów dopiero budowanych.

Funkcjonalność rozdzielnicy natynkowej

Ze względu na swoją istotną funkcję, rozdzielnica natynkowa powinna być tak samo wygodna w eksploatacji, co bezpieczna. Z tego też powodu, niezwykle ważny jest tu stopień szczelności jej obudowy. W przypadku, gdy urządzenie ma zostać zamontowane w miejscu, w którym panują skrajne warunki, należy postawić na skrzynkę o stopniu szczelności IP54. Nie bez znaczenia jest tu również ilość modułów. Im bardziej rozbudowana jest instalacja elektryczna, tym więcej modułów jest tu potrzebnych. W ofercie renomowanych producentów, na przykład firmy Schneider Electric, znajdziemy również niezawodne rozdzielnice elektryczne podtynkowe, dostosowanych do ewentualnej rozbudowy instalacji.