Zwiększenie wydajności pracy zakładu dzięki technologiom Smart Grid

Zwiększenie wydajności pracy zakładu dzięki technologiom Smart Grid

Smart Grid to pojęcie, o którym z każdym rokiem słyszy się coraz częściej. Mowa tu o wdrożeniu nowoczesnych układów i urządzeń, na przykład transformatorów i mikrogeneratorów o modułowej konstrukcji. Integralnym elementem sieci inteligentnych są tu również zaawansowane technologie telekomunikacyjne. Odpowiednia implementacja takich rozwiązań, przeprowadzona pod okiem doświadczonych specjalistów, pozwala na szybsze opanowanie sytuacji awaryjnych, ułatwia zarządzanie siecią oraz zapewnia użytkownikom możliwość skorzystania z narzędzi do kontroli zapotrzebowania na energię. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego korzystanie z kolumn świetlnych i nowoczesnych urządzeń do zarządzania energią uchodzi w dzisiejszych czasach za najbardziej opłacalną formę działania każdego zakładu.

Izolacja SF6

Sześciofluorek siarki, czyli właśnie SF6, uchodzi za skuteczny ośrodek izolacyjny już od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego pozytywne właściwości stały się jednak znane większości przedsiębiorców dopiero od kilku lat. Usprawnione konstrukcje urządzeń oraz zwiększona przystępność cenowa sprawiły bowiem, że izolacje, opierające się na sześciofluorku siarki, uchodzą obecnie za najskuteczniejsze na rynku. Rozwiązanie to stopniowo zastępuje tym samym tradycyjne izolacje olejowe, odznaczając się mniejszą wagą urządzeń oraz niemal zerowym prawdopodobieństwem awarii. Pomimo swojej lekkości, transformatory i rozdzielnice tego typu są bowiem znacznie wytrzymalsze na działanie czynników zewnętrznych. Ich ekologia oraz wszechstronność sprawiają z kolei, że wdrożenie tego typu urządzeń do parku maszynowego firmy jest opcją niezwykle korzystną i przystępną.

Kolumny świetlne, czyli lepszy monitoring pracy maszyn

Wieże świetlne to niezwykle przydatne rozwiązanie, umożliwiające wyświetlenie w jednym miejscu wszystkich sygnałów, pochodzących od regulatorów tudzież czujników, zintegrowanych z daną maszyną lub instalacją. Podobnie jak wspomniana wyżej izolacja SF6, opcja ta staje się coraz częstszym widokiem na terenie polskich firm, upraszczając zarządzanie zakładem. Umieszczone w dobrze widocznym miejscu, kolumny świetlne poinformują pracownika o tym, czy maszyna jest włączona, czy cykl produkcji został zakończony lub czy doszło do zatrzymania pracy na żądanie tudzież wskutek awarii. Rozwiązanie to znacząco usprawnia monitoring pracy urządzeń, szczególnie, gdy nad działaniem maszyny czuwa tylko jedna osoba.