Urządzenia, których nie powinno zabraknąć w zautomatyzowanym obiekcie

Urządzenia, których nie powinno zabraknąć w zautomatyzowanym obiekcie

W dzisiejszych czasach, pojęcie automatyki przemysłowej budzi coraz mniejsze zdziwienie. Z każdym rokiem, kolejne polskie firmy stawiają bowiem na nowoczesne technologie, chcąc zachować równowagę między rozwojem a ekologią. To z kolei sprawia, że nawet podstawowe urządzenia, jak chociażby liczniki elektryczne, są zastępowane najnowocześniejszymi modelami, kompatybilnymi z zaawansowanymi protokołami. W efekcie, firma jest w stanie nie tylko zwiększyć swoje przychody, ale również zoptymalizować zużycie energii. Zwykłe serwerownie zastępowane są centrami danych, zaś ochrona sprzętów, zapewniona dotychczas przez listwy uziemiające, zostaje poszerzona o zdalne zarządzanie zasilaczami awaryjnymi oraz systemy, wykrywające nieprawidłowości w pracy maszyn. Po zakończonej modernizacji, środowisko firmy nabiera więc zupełnie nowego charakteru. W niniejszym artykule omówimy przykładowe urządzenia, wykorzystywane w zautomatyzowanych budynkach przemysłowych.

Przekaźniki czasowe

Zadaniem przekaźnika czasowego jest odmierzanie czasu zdarzeń w systemach automatyki przemysłowej. Proces ten odbywa się poprzez zamykanie i otwieranie styków przed, podczas i po zakończonym zdarzeniu. Urządzenia te są wykorzystywane wraz ze sterownikami programowalnymi PLC w przewodowych układach logicznych. Najczęściej stosuje się je przy sterowaniu systemami chłodzenia w halach produkcyjnych. Do najpopularniejszych urządzeń tego typu należą przekaźniki Zelio Time z serii Harmony, zaprojektowane przez firmę Schneider Electric – renomowanego dostawcę listew uziemiających, urządzeń elektroenergetycznych, oprogramowań i innych technologii, zgodnych ze zrównoważonym rozwojem.

Nowoczesne liczniki

Ponieważ jedną z reguł automatyki przemysłowej jest zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej, warto jest pomyśleć o montażu nowoczesnego urządzenia pomiarowego na terenie firmy. Zaawansowany licznik elektryczny pozwala na zbieranie i analizowanie informacji, związanych ze zużyciem energii w danym obszarze, alokowanie kosztów energetycznych oraz podejmowanie odpowiednich kroków, w celu zwiększenia energooszczędności. Wykorzystując nowoczesne liczniki, przedsiębiorca jest w stanie określić na przykład, czy konieczne staje się wdrożenie kompensacji mocy biernej.