Analiza parametrów sieci – podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego zakładu

Analiza parametrów sieci – podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego zakładu

Praktycznie każda osoba, która ukończyła kurs na elektryka, zauważy, że odpowiedni monitoring wydajności sieci elektrycznej nie może być bagatelizowany. Praktycznie każdy zakład, korzystający nawet z nieco starszych urządzeń, jest bowiem uzależniony od sprawności całej instalacji, dostarczającej zasilanie wszystkim maszynom. O odpowiednim monitoringu pracy sieci powinny pamiętać także osoby, planujące zakup serwonapędu i innych nowoczesnych urządzeń, wymagających odpowiednio skonfigurowanej instalacji. Na szczęście, do przeprowadzenia regularnej kontroli nie potrzeba zatrudniania dodatkowej kadry pracowniczej. Na rynku dostępne są bowiem specjalistyczne rejestratory, za pomocą których bez większych problemów poznamy stan firmowej sieci elektrycznej.

Rejestrator parametrów sieci i jego przeznaczenie

Rolą rejestratora parametrów sieci jest przede wszystkim pomiar w sieci jedno- i trójfazowej pod różnymi kątami. Zależnie od potrzeb, użytkownik jest tu bowiem w stanie skontrolować prądy, napięcia, moc oraz jakość generowanego zasilania. W przypadku modeli bardziej zaawansowanych, urządzenia te pozwalają również na przeprowadzanie pomiarów sieci w czteroprzewodowych układach symetrycznych i niesymetrycznych. Istnieje tu również możliwość przeprowadzenia pomiarów THD. Podobnie jak w przypadku serwonapędu i innych współczesnych urządzeń, rejestrator jest niezwykle intuicyjny w obsłudze, zapisując wszystkie zebrane przez siebie dane w łatwo dostępnej historii. Istnieje nawet możliwość zdalnego sprawdzenia wyników pomiarów, wykorzystując dedykowane oprogramowanie komputerowe.

Zalety nowoczesnych liczników z rejestratorem parametrów sieci

Osoby, przechodzące kurs na elektryka, coraz częściej stykają się z nowoczesnym typem liczników pomiaru energii, wyposażonych w rejestratory. Takie nowoczesne urządzenia, stające się powoli rynkowym standardem, odznaczają się szeregiem zalet, począwszy od prostego montażu, na wszechstronności zastosowań kończąc. Licznik z rejestratorem parametrów sieci może być bowiem wykorzystywany zarówno w budynkach komunalnych, jak i kinach, hotelach czy też szpitalach. Urządzenia te możemy również zsynchronizować z systemami zarządzania energią, co sprzyja wdrożeniu inteligentnych rozwiązań, takich jak sieć Smart Grid.