Rozszerzona rzeczywistość – kierunek rozwoju technologicznego

Rozszerzona rzeczywistość – kierunek rozwoju technologicznego

Firmy technologiczne zajmują się cały czas wymyślaniem akcesoriów pozwalających na ulepszenia życia. Jednym z terminów, wokół którego koncentrują się największe koncerny technologiczne to rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality, AR). Na czym ona polega i jak może ona zmienić postrzeganie świata? Wszystkie te informacje poznasz w poniższym artykule.

Rozszerzona rzeczywistość – czym jest?

Rozszerzona rzeczywistość to swoisty system, który integruje świat realny ze światem wirtualnym. Integracja polega na nakładaniu wirtualnych elementów do świata realnego. W praktyce najczęściej do rozszerzonej rzeczywistości wykorzystywany jest obraz z kamery, do którego dodawane są wirtualne elementy. Początki tej technologii miały miejsce w latach 90., jednak obecnie są one widoczne bez konieczności śledzenia tzw. nowinek technologicznym.

Najpopularniejszym przykładem zastosowania rozszerzonej rzeczywistości jest gra Pokemon Go, która okazała się hitem w 2016 roku. Gra polega na wyłapywaniu pokemonów na ulicach miast na całym świecie. Gra do dzisiaj zrzesza miliony graczy.

Rozszerzona rzeczywistość – potencjalne korzyści

Nie da się ukryć, że taka technologia pozytywnie wpłynęłaby na poszczególne dziedziny życia ludzi. Przykładowo za pomocą specjalnych okularów osoba robiąca zakupy, zamiast pisać listę zakupów, tę samą listę miałaby przed oczami.

Co więcej, jeżeli w sklepie wybrałaby artykuł spożywczy nieodpowiadający preferencją dietetycznym, wtedy osoba by dostała sygnał, że należy taki produkt odłożyć na półkę. W rezultacie taki sposób chroniłby osoby przed zatruciem pokarmowym.

Rozwój rozszerzonej rzeczywistości to możliwość rozwoju edukacji. Za pomocą okularów studenci mieliby dostęp do wirtualnych podręczników, a nawet bibliotek czy muzeów. Szybki dostęp do wiedzy pozytywnie wpłynąłby na rozwój intelektualny społeczeństwa.

Omawiając korzyści, należy także wspomnieć o korzyściach dla medycyny. Za pomocą rozszerzonej rzeczywistości lekarz podczas operacji na bieżąco mógłby monitorować parametry życiowe pacjenta. Interesujące prawda?