Coraz częściej na polskich drogach można spotkać elektryczne auta, które mają swoich zwolenników i przeciwników. Entuzjaści aut napędzanych energią elektryczną powołują się ekologię, z drugiej zaś strony tradycjonaliści motoryzacyjni nie wyobrażają sobie auta, które nie wydaje żadnych dźwięków silnika.
Statystyki jednoznacznie pokazują, że co roku przybywa elektrycznych pojazdów na polskich drogach. Problem w tym, że nie są to w większości auta prywatne, lecz należące do flot firmowych lub do firm świadczących usługi carsharingu.
Powodów bardzo małego udziału aut prywatnych jest kilka. Wśród nich możemy zaliczyć wysokie ceny aut elektrycznych oraz dostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych, których jest zdecydowanie za mało, ponieważ nie każdego stać na ładowanie auta w domu. Jak widać, wszystko rozbija się o koszty.
Stacje do ładowania pojazdów elektrycznych – rodzaje
Stacje ładowania samochodów elektrycznych dzielimy na trzy rodzaje tj. wolne (o prądzie poniżej 11 Kw AC), średnio szybkie (o prądzie pomiędzy 11 do 22 Kw AC) oraz szybkie (o prądzie od 50 Kw DC).
Oczywiście zalecany jest montaż szybkiej przydomowej stacji umożliwiającej sprawne naładowanie auta. Oprócz powyższych grup w Polsce w miarę rozwoju infrastruktury powstają również stacje o mocy 100 i 300 kW – i to właśnie takie modele będą budowane przy autostradach, drogach ekspresowych czy hotelach, aby zapewnić szybkie naładowanie baterii auta.
Czas trwania ładowania jest szacowany do 45 min, a więc przez ten okres, można odpocząć przed dalszą podrożą. Obecnie w Polsce można spotkać najczęściej szybkie stacje, natomiast te ultraszybkie będą stanowić jedynie uzupełnienie w infrastrukturze.
Stacje ładowania samochód elektryczny – proces rozliczania pobieranego prądu
W przypadku korzystania z publicznej stacji, płatność za pobraną energię najczęściej można uregulować za pomocą terminala wbudowanego w stację. W zależności od danej stacji opłata jest generowana na usługę liczoną za minutę lub za pobraną energię w kWh. Obecnie trwają rozmowy dotyczące ujednolicenia dokonywania płatności i pozostaniu jedynie przy drugiej metodzie.