KNX – przyszłość instalacji elektrycznych

KNX – przyszłość instalacji elektrycznych

System KNX to nowy system budynkowy, który poprzez swoje założenie tworzy energooszczędny i bezpieczny dom. W tym artykule dowiesz się czym jest KNX oraz poznasz jego unikalne cechy.

Standard Knx – czym jest?

Knx to system pozwalający na monitorowanie oraz zarządzanie wszelkimi urządzeniami elektronicznymi znajdującymi się w danym obiekcie (budynku mieszkalnym, biurowcu, magazynie itp.) za pośrednictwem instalacji elektrycznej lub instalacji bezprzewodowej. Za pomocą tego systemu można zarządzać oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym, ogrzewaniem, klimatyzacją, bramami czy budynkowymi systemami bezpieczeństwa.

Standard Knx – historia powstania

Knx to pierwszy system otwarty i dostępny dla wszystkich użytkowników. Został stworzony w 2003 roku przez Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki przy współpracy z firmą KONNEX. Dzięki oferowanej dostępności, urządzenie kompatybilne ze standardem Knx proponuje aż 200 producentów. System został zbudowany z myślą o łatwym włączeniu kilku różnych instalacji różnych firm w jeden wspólny system. Dzięki takiemu założeniu projektowanie poszczególnych instalacji inteligentnego budynku jest bardzo prosta.

Standard Knx – zalety

Główną zaletą jest stuprocentowa kontrola nad własnym domem, która zwiększa przede wszystkim bezpieczeństwo budynku. Jak to możliwe? Ponieważ do standardu Knx można włączać w jeden wspólny system różne instalacje tj. oświetlenie, ogrzewanie czy monitoring. Co ciekawe kontrola ta może odbywać się wygodnie z domowej kanapy. Zaletą implementacji Knx jest także oszczędność energii oraz ekologia, dzięki możliwej regulacji oświetlenia.

Standard Knx – ekologia i oszczędność w jednym

Pełna kontrola nad urządzeniami elektrycznymi w domu pozwala na zminimalizowanie kosztów zużycia energii. Oferowane możliwości tj. dostosowanie jasności oświetlenia czy ogrzewania do komfortu cieplnego umożliwiają obniżyć rachunki za prąd. Dzięki pełnej kontroli właściciele domu mają kontrole nad wszystkimi urządzeniami, które w rezultacie są użytkowane tylko wtedy, kiedy są potrzebne.