Rozdzielnica elektryczna jest urządzeniem, bez którego ciężko jest sobie wyobrazić prawidłowo funkcjonującą instalację. To właśnie ona umożliwia nam bowiem wykonywanie pomiarów, dostosowanie parametrów sieci, zarządzanie pracą urządzeń sterowniczych i, co najważniejsze, korzystanie ze sprzętów elektrycznych, rozmieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach. Każdy pokój, hala lub pomieszczenie biurowe należy bowiem do odrębnego obwodu. Rozdzielnica jest z kolei odpowiedzialna za prawidłowy rozdział energii między każdy z nich, pozwalając tym samym na dostarczenie sprzętom optymalnego zasilania. Przydatność tego urządzenia możemy dodatkowo zwiększyć, stosując specjalnie dobrane obudowy oraz bloki rozdzielcze. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.
Blok rozdzielczy
Pojęciem tym określa się specjalnie zaprojektowaną, miedzianą listwę, wyposażoną w punkty montażowe dla przewodów zasilających i odpływowych, mocowanych za pomocą zacisków sprężynowych lub śrubowych. Pojedynczy blok rozdzielczy składa się przeważnie z dwóch lub czterech listew, oddzielonych od siebie wspornikiem, pełniącym rolę izolatora. Umieszczony w skrzynce rozdzielni elektrycznej, blok pozwala na lepsze uporządkowanie obwodów, a także bezpieczne podłączenie ich do części zasilającej. Wybierając tego typu elementy, należy zwrócić szczególną uwagę na napięcie robocze oraz obciążenia udarowe, obecne w instalacji. Blok powinien bowiem zapewniać bezawaryjną pracę rozdzielnicy w każdych warunkach. Nie bez znaczenia jest tu również maksymalny prąd łączeniowy, typ wykorzystywanych zacisków oraz ilość i średnica otworów montażowych.
Skrzynka rozdzielnicy
Ponieważ rozdzielnice elektryczne są montowane w różnych miejscach, konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej ochrony ze strony obudowy. To właśnie ten element pełni bowiem rolę zabezpieczenia wrażliwych urządzeń przed działaniem chemikaliów, pyłów, wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Renomowani producenci skrzynek rozdzielni elektrycznych, na przykład firma Schneider Electric, oferują szeroki wybór obudów, przeznaczonych zarówno do montażu w domach i małych firmach, jak i w miejscach o skrajnych warunkach, włącznie z zagrożeniami sejsmicznymi.