Istotne elementy wyposażenia współczesnego zakładu produkcyjnego

Istotne elementy wyposażenia współczesnego zakładu produkcyjnego

W dzisiejszych czasach, przemysł produkcyjny zmienił się nie do poznania. Idąc z duchem postępu, rynek zaczął bowiem kłaść szczególny nacisk na eksploatację nowoczesnych maszyn, zastępujących człowieka w rutynowych czynnościach. Nie da się bowiem ukryć, że wydajny silnik, wyposażony w najwyższej klasy falownik, jest w stanie nie tylko pracować szybciej, ale też popełniać mniej błędów, niż zwykły pracownik. Zmianie uległ również zakres obowiązków zatrudnionych specjalistów – we współczesnym przemyśle, człowiek stał się swoistym nadzorcą, kontrolującym pracę maszyn za pomocą nowoczesnych komputerów. I chociaż tradycyjne elementy wyposażenia hal produkcyjnych, jak chociażby lampki sygnalizacyjne i przyciski, w dalszym ciągu znajdują w nich zastosowanie, myli się ten, kto uważa, że przemysł produkcyjny nie przeszedł żadnej metamorfozy. W niniejszym artykule przybliżymy temat technologii, wykorzystywanych w automatyce przemysłowej.

Zautomatyzowane silniki

Współczesne maszyny produkcyjne są napędzane przez zaawansowane silniki, zapewniające im sprawne dostosowanie tempa do obecnych potrzeb. Urządzeniem, odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie takiego silnika, jest falownik, nazywany również przemiennikiem częstotliwości. Umieszczony w silniku elektrycznym, przemiennik umożliwia płynną kontrolę jego obrotów, zwiększając tym samym jego możliwości użytkowe. Równie popularnym rozwiązaniem stają się tu również specjalistyczne manipulatory, odznaczające się konfigurowalną architekturą i wytrzymałą konstrukcją. Elastyczność tego typu sprzętów zapewnia im szeroki zakres zastosowań, stanowiąc tym samym niezwykle praktyczne uzupełnienie wykorzystywanych silników napędowych.

Sterowanie pracą maszyn

Lampki sygnalizacyjne i przyciski również należą do istotnych sprzętów, wykorzystywanych w automatyce przemysłowej. Nowoczesne sprzęty tego typu odznaczają się bowiem znakomitą odpornością na trudne warunki, zaś ich montaż nie wymaga gruntownej modyfikacji instalacji. Na rynku dostępne są także przyciski bezprzewodowe, oferujące daleki zasięg, wytrzymałe baterie oraz możliwość sparowania ich z szeroką gamą urządzeń przemysłowych. Przystępne rozwiązania tego typu oferuje chociażby seria Harmony firmy Schneider Electric.