Instalacje elektryczne kluczowe w projektach budynków

Instalacje elektryczne kluczowe w projektach budynków

Energetyczne rozwiązania dedykowane dla budynków mieszkalnych oraz przemysłowych powinny odpowiadać na zapotrzebowanie użytkowników. Dlatego każde profesjonalne biuro projektowe kontaktuje się z instalatorami, którzy rekomendują m.in. osprzęt elektroinstalacyjny i pomogą wybrać np. odpowiednie gniazda i łączniki. W zależności od potrzeb użytkowników i możliwości budynku, stosowane mogą być wyłączniki i rozłączniki mocy przyciski, lampki, manipulatory, a także rozdzielnice SN o różnych parametrach.  Kluczowe mogą się także okazać zasilacze awaryjne UPS oraz przemienniki częstotliwości i soft starty, czyli układy łagodnego rozruchu. 

Jakie instalacje rekomenduje profesjonalne biuro projektowe

To, co z pewnością zawsze zarekomenduje nam biuro projektowe to instalacja klimatyzacji. Wyróżniamy tu jej dwa rodzaje. Najbardziej popularna, to klimatyzacja komfortu. Jest stosowana sklepach, biurach i mieszkaniach. Drugi rodzaj to klimatyzacja precyzyjna, która jest dedykowana np. do całorocznej pracy w pomieszczeniach związanych z branżą technologii internetowych. Profesjonalne akcesoria do dystrybucji chłodzenia są, więc wykorzystywane w serwerowniach, rozdzielnicach i bankach danych. Klimatyzatory wkomponowane w architekturę pomieszczenia to jednostki naścienne, ale także montowane na zewnątrz. Urządzenia takie z powodzeniem montowany są także w laboratoriach, pomieszczeniach zakładów mleczarskich albo skarbcach bankowych.

Zabezpiecz budynek czujnikami dymu 

Komfort korzystania z budynków to także większa świadomość bezpieczeństwa. Profesjonalne zabezpieczenia zapewniają również czujniki dymu. Optymalnym rozwiązaniem może być czujnik typu uniwersalnego NetBotz — 3 m. To model zapewniający wykrycie dymu, szczególnie w pomieszczeniach IT, a doskonale może się sprawdzić między innymi we wspomnianych serwerowniach. To czujnik będący komplementarnym uzupełnieniem już zainstalowanych systemów bezpieczeństwa. Razem z nim rekomenduje się zakup zestawu kanałów wymuszonego wywiewu z szafy SX, 24 cale.