Czym jest Data Center?

Czym jest Data Center?

Pojęcie Data Center coraz częściej pojawia się na terenie polskich przedsiębiorstw. Powodem jest tu przede wszystkim większe skupienie się na modernizacji firmowych procesów, do której nie wystarczą nam już same serwerownie. I chociaż pomieszczenia te mylone są często z centrami danych, różnice między nimi są bardzo duże. Mówiąc krótko, serwerownia to pojedyncze pomieszczenie, w którym znajdziemy szafy rack, router oraz switch. Centrum danych nierzadko obejmuje z kolei cały budynek. Oprócz serwerowni, wszystko opiera się tu również na odpowiednio przygotowanej dokumentacji, przeszkolonym personelu oraz nowoczesnych programach. Dzięki temu, przesył oraz edytowanie i kasowanie danych zyskują na sprawności, zaś sama serwerownia zostaje umieszczona w sterylnym, odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu. W niniejszym artykule opowiemy o zaletach wdrożenia tego rozwiązania.

 

Korzyści, które niesie ze sobą Data Center

Jedną z największych zalet postawienia na dedykowane centrum danych jest zauważalne obniżenie kosztów. Nowoczesne systemy sterują bowiem pracą klimatyzacji. Obecne są tu także nowoczesne systemy przeciwpożarowe oraz zwielokrotnione traktaty optyczne. Technologie tego typu usprawniają funkcjonowanie Data Center, zwiększając tym samym oszczędności firmy. Nowoczesność wykorzystywanych systemów redukuje przy tym niemal do zera prawdopodobieństwo awarii, stojących zarówno za utratą danych, jak i kosztownymi zastojami. Dedykowane centrum danych to także prostszy rozwój firmy oraz zwiększone bezpieczeństwo.

 

Nowoczesne programy do zarządzania Data Center

Zaawansowanie oprogramowania, jak chociażby InfraStruXure Central, opracowany przez firmę Schneider Electric, pozwalają na skuteczne zarządzanie platformą Data Center. Dostęp do historii alertów umożliwia pełen wgląd w pracę centrum. Szyfrowana komunikacja oraz możliwość ustawienia uprawnień pracowników zwiększają jednocześnie bezpieczeństwo najważniejszych danych. Systemy monitoringu pracy systemów pracują w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa reakcja na sytuacje awaryjne. Specjalistyczne oprogramowania odznaczają się przy tym dużą przystępnością, zapewnioną przez intuicyjną obsługę.