Bezpieczeństwo elektryczne domu

Bezpieczeństwo elektryczne domu

Bezpieczny dom to nie tylko budynek, wyposażony w kompleksowe systemy alarmowe. To także obiekt, którego instalacja elektryczna nie stwarza zagrożenia zarówno dla nas, jak i naszych bliskich. Nieprawidłowości w projekcie, niewystarczająca izolacja elementów czy też stare, uszkodzone urządzenia to najczęstsze powody groźnych wypadków, związanych z porażeniem prądem. Bezpieczeństwo powinno tym samym dotyczyć także eksploatowanych na co dzień sprzętów, narażonych na zniszczenia podczas silnych burz. Na szczęście, współczesny rynek oferuje nam ogromny wybór bezpiecznych urządzeń, wchodzących w skład instalacji elektrycznej. W niniejszym artykule opowiemy o istotnych kwestiach, związanych z bezpieczeństwem w domu.

Projekt bezpiecznej instalacji

Jak wspominaliśmy na wstępie, projekt instalacji elektrycznej odgrywa tu niezwykle istotną rolę. Jest to zarazem kwestia fundamentalna, wymagająca poświęcenia jej szczególnej uwagi już na samym etapie budowy domu. To samo tyczy się budynków starych, wymagających gruntownej wymiany przewodów oraz kluczowych urządzeń. Instalacja elektryczna w bezpiecznym domu powinna zostać zaprojektowana i zainstalowana przez wykwalifikowanych fachowców, w celu uniknięcia podstawowych błędów, mogących doprowadzić do późniejszej tragedii. Dotyczy to zarówno instalacji konwencjonalnych, jak i inteligentnych. W przypadku tych drugich, konieczne jest bowiem zadbanie o to, aby systemy, obsługujące bramę wjazdową, alarmy tudzież rolety, działały prawidłowo.

Istotne reguły, związane z eksploatacją instalacji elektrycznej

Bezpieczeństwo w domu opiera się w dużej mierze na zainstalowanych w nim osprzętach. Montując gniazdka elektryczne, należy zwrócić uwagę na na poziom szczelności danego modelu. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy osprzęt ma zostać umieszczony w garażu, łazience lub kuchni. Jeśli w domu przebywają małe dzieci, warto jest pomyśleć nad instalacją kontaktów, wyposażonych w ochronne przesłony. Dobierając urządzenia, zwróćmy uwagę na klasę ochronności. Modele klasy 0 są tu absolutnie niewskazane. Podczas burz i dłuższych nieobecności, urządzenia elektryczne powinny być odłączone od prądu. W momencie, gdy przewody elektryczne ulegną uszkodzeniu, nie wolno ich naprawiać. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest tu bowiem ich wymiana. Trzymając się tych zasad, nie tylko zapewnimy bezpieczeństwo sobie i naszym bliskim, ale też damy dobry przykład dzieciom.