Rozdzielnica to jeden z najważniejszych elementów każdej instalacji elektrycznej. Dotyczy to w szczególności fabryk i innych miejsc, w których konieczne jest odpowiednie rozdzielenie zasilania między poszczególne obwody, prowadzące do wykorzystywanych maszyn. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie pomieszczenia pozwalają na prosty montaż najbardziej podstawowej rozdzielnicy, bez stwarzania ryzyka jej późniejszego uszkodzenia. Szczególnie, że naruszony element centralny instalacji nierzadko wiąże się z poniesieniem bardzo dużych kosztów, wykraczających znacząco ponad samą naprawę tudzież wymianę. Z tego też powodu, konieczny jest dobór solidnej obudowy, która uchroni urządzenie rozdzielcze przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Metalowa obudowa rozdzielnicy – sposób montażu i jakość wykonania
Wybierając metalową obudowę, powinniśmy również zastanowić się, jaki sposób montażu najlepiej sprawdzi się na terenie naszego zakładu. W przypadku, gdy urządzeniu nie będą grozić zanieczyszczenia lub uderzenia, zaś wolnego miejsca jest naprawdę sporo, wystarczy postawić na zwykłą skrzynkę natynkową. W przeciwnym wypadku, konieczny będzie zakup skrzynki podtynkowej. I chociaż opcja ta jest bardziej kosztowna, zapewni ona rozdzielnicy pełną ochronę przed nieumyślnym strąceniem oraz czynnikami szkodliwymi. Obudowa podtynkowa to także znakomite rozwiązanie w obiektach, w których rozdzielnia ma zostać umieszczona w wąskim korytarzu lub niewielkim pomieszczeniu.
Należy również pamiętać o jakości wykonania metalowej obudowy. Wiodące firmy, na przykład Schneider Electric, oferują szeroki wybór skrzynek, opracowanych z myślą o potrzebach każdej gałęzi przemysłu, od petrochemii, po produkcję żywności. Mowa tu chociażby o obudowach, pokrytych specjalną warstwą, chroniącą przed korozjami, spowodowanymi przez chemikalia. Niezwykle istotny jest także rozmiar skrzynki, dostosowany do rozbudowania eksploatowanej instalacji. Nie wolno zapominać również o poziomie szczelności. W pomieszczeniach biurowych, idealnie sprawdzi się model z oznaczeniem IP 20-42. W przypadku miejsc o skrajnych warunkach, konieczny jest zakup skrzynki o szczelności na poziomie IP 55-66.