Przydatność różnicówek

Przydatność różnicówek

Wyłącznik różnicowoprądowy, nazywany także różnicówką, to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia instalacji elektrycznej. Znajduje on zastosowanie w domach i mieszkaniach, a także obiektach publicznych, zapewniając bezpieczeństwo osób, przebywających w pobliżu instalacji. W momencie wykrycia problemu, takiego jak chociażby nieumyślne dotknięcie przewodu, różnicówka odcina dopływ zasilania, w celu uniknięcia pogorszenia sytuacji. Dzięki temu, stanowi ona znakomite rozwiązanie w przypadku domów jednorodzinnych, w których po pewnym czasie mogą być przeprowadzane wszelkie renowacje. Zróżnicowane schematy podłączenia różnicówki pozwalają tym samym na implementację urządzenia w różnych typach instalacji. Oto, co powinniśmy wiedzieć na temat tych praktycznych wyłączników.

Schemat podłączenia różnicówki – gwarancja bezpieczeństwa

Zapoznanie się ze schematem podłączenia różnicówki to czynność, której nie powinien bagatelizować żaden instalator. Urządzenie to przeprowadza bowiem pomiary prądu całkowitego, wpływającego przewodami fazowymi i odpływającego przez przewód neutralny. Współpracując ze specjalistycznym przekładnikiem Ferriego, człon pomiarowy wyłącznika różnicowego mierzy sumę geometryczną prądów, przepływających przez urządzenie. W momencie, gdy w którymś z odbiorników instalacji dojdzie do awarii, wyłącznik zauważy rozbieżność w poziomie napływającego prądu i odłączy zasilanie. Urządzenie tego typu może pełnić rolę zarówno zabezpieczenia uzupełniającego przed dotykiem bezpośrednim, jak i elementu, wyłączającym zasilanie samodzielnie, w przypadku wykrycia dotyku pośredniego.

Przeszukując schematy podłączenia różnicówki, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry danego modelu. Obsługiwane zakresy prądów powinny być bowiem dostosowane do instalacji obiektu oraz podłączonych do niej odbiorników. Niezawodne wyłączniki, przeznaczone zarówno do budownictwa mieszkalnego, jak i komercyjnego, oferuje chociażby renomowana firma Schneider Electric. Tylko zaufani producenci stanowią bowiem gwarancję pełnego bezpieczeństwa instalacji oraz jej użytkowników.