Jak skuteczniej zabezpieczyć instalację?

Jak skuteczniej zabezpieczyć instalację?

Zaprojektowanie instalacji elektrycznej, szczególnie w dużym budynku, to spore wyzwanie. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby wykorzystywać maksymalną ilość zabezpieczeń. Bardzo ważny jest na przykład przekładnik napięciowy. To rodzaj zabezpieczenia nadprądowego średniej i dużej mocy, dzięki czemu można skutecznie zabezpieczyć przed przeciążeniem albo zwarciem instalację elektryczną. Poza tym takie przekładniki gwarantują również skuteczne monitorowanie zużycia energii.  

Przekładnik napięciowy stosowany w praktyce 

W elektroenergetyce znajomość wartości napięć zasilających, a także prądów, które płyną w obwodach to rzecz niezbędna. Dlatego właśnie tak szerokie zastosowanie będzie mieć przekładnik napięciowy ŚN/SN. Bardzo często przekładniki są także nazywany transformatorami pomiarowymi. To one właśnie gwarantują izolację galwaniczną obwodu pomiarowego w stosunku do głównego toru wysokiego napięcia. To jeden z kluczowych czynników z uwagi na bezpieczeństwo osób, które akurat dokonują pomiarów. Jeżeli chodzi o wykorzystanie przekładników napięciowych SN, to są one najczęściej przystosowane do pracy w urządzeniach zlokalizowanych wewnątrz. Dedykowane są, więc dla warunków klimatu umiarkowanego i tropikalnego. Występują też modele przekładników dedykowane dla przestrzeni otwartych. 

Jak działa przekładnik napięciowy

Jeżeli chodzi o zasadę działania przekładnika napięciowego, to te transformatory o małej mocy przetwarzają napięcie pierwotne wysokie na wtórne. To ostatnie jest wówczas obniżone przy jednoczesnym zachowaniu wymagań, jeśli chodzi o klasę dokładności. Zadanie, jakie ma do wykonania przekładnik, to przekazywanie informacji dotyczących parametrów napięcia, które występuje w obwodach elektrycznych w kontrolowanym systemie energetycznym. Z uwagi na zróżnicowane parametry przekładniki zawsze powinny być dopasowane do konkretnej instalacji energetycznej indywidualnie. Zwykle jednak wykorzystuje się przekładniki, które są przystosowane do napięć 52 kV.