Inteligentne urządzenia, kontrolujące pracę zakładu

Inteligentne urządzenia, kontrolujące pracę zakładu

W dzisiejszych czasach, monitoring pracy poszczególnych urządzeń i instalacji coraz częściej przebiega przy minimalnym udziale czynnika ludzkiego. Powodów tej transformacji jest wiele, zaś do najczęściej wymienianych należy redukcja popełnionych błędów tudzież zwiększona elastyczność pracy. Nowoczesne, inteligentne przekładniki prądowe SN i inne tego typu urządzenia sprawiają bowiem, że pracownicy spędzają mniej czasu na pomiarach, co pozwala na skupieniu się na pozostałych czynnościach. Rozwiązania pokroju kaset sterowniczych to także zwiększona wydajność eksploatowanych maszyn i mniejsza awaryjność. W niniejszym artykule opowiemy Państwu o przykładowych urządzeniach, których wdrożenie stanowi obecnie warunek niemal obowiązkowy podczas modernizacji firmy.

Serwosilniki i ich zalety

Serwosilniki to nowoczesne urządzenia, które, współpracując z serwosterownikami oraz sterownikami PLC, wchodzą w skład tzw. serwonapędu. Sterownik wysyła sygnał sterujący do serwosterownika, odpowiedzialnego za zarządzanie napędem oraz jego zasilanie. Zintegrowany serwosilnik przetwarza z kolei odebrany sygnał w sprawny ruch w wielu osiach. Sprawia to, że urządzenia tego typu stanowią znakomitą alternatywę dla standardowych modeli skokowych. Ponieważ praca silnika skokowego opiera się na otwartej pętli sprzężenia, w urządzeniach tego typu dochodzi do częstego gubienia kroków podczas przyspieszenia lub działania na wysokich obrotach. Z tego też powodu, serwonapędy są znacznie lepszym wyborem w przypadku zakładów, w których liczy się przede wszystkim dokładność oraz sprawna, powtarzalna praca maszyn.

Kasety sterownicze

Nie tylko przekładniki prądowe SN zapewniają przedsiębiorcom lepsze zarządzanie zasilaniem urządzeń. W przypadku maszyn, pracujących na co dzień w trudnych warunkach, zaleca się zakup nowoczesnych skrzynek sterowniczych. Te intuicyjne urządzenia mają przede wszystkim za zadanie monitorować pracę obwodów elektrycznych. Kasety sterownicze to także ogromna elastyczność, pozwalająca na wykorzystanie ich z szeroką gamą urządzeń, w różnych warunkach pracy. Ich wytrzymała obudowa pozwala na korzystanie z nich także podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. W połączeniu z dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, czyni je to niezwykle przydatnym uzupełnieniem wyposażenia firmy.