Przekładniki elektryczne – przydatne narzędzia do pomiarów elektrycznych

Przekładniki elektryczne – przydatne narzędzia do pomiarów elektrycznych

Uzyskanie dokładnych danych, związanych z wydajnością eksploatowanej instalacji elektrycznej, stanowi obecnie podstawę prawidłowego funkcjonowania wielu nowoczesnych przedsiębiorstw. Wielu niedoskonałości nie uda nam się bowiem dostrzec od razu, zaś pełen wgląd w autentyczny stan instalacji umożliwi szybkie podjęcie właściwych kroków. W zmianie strategii mogą pomóc specjalistyczne, internetowe kalkulatory elektryka, a także nowoczesne urządzenia o wysokim stopniu dokładności. Należą do nich chociażby przekładniki, zapewniające optymalną pracę wszystkich urządzeń, podłączonych do danej instalacji. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Przeznaczenie przekładnika prądowego

Przekładnik prądowy to urządzenie, umożliwiające pomiar prądu o dużym natężeniu, z wykorzystaniem mierników o mniejszym zakresie pomiarowym. Dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, przekładnik jest w stu procentach bezpieczny dla zdrowia i życia użytkownika. Zapewnia on bowiem izolację galwaniczną obwodu pomiarowego, oddzielając go od głównego toru wysokiego napięcia, uniemożliwiającego pomiar bezpośredni. Czynnik ten sprawia, że przekładnik, nazywany również często transformatorem, umożliwia zmierzenie prądu, napięcia, mocy, częstotliwości oraz współczynnika mocy, a także ewentualną regulację tych parametrów.

Jedną z charakterystycznych cech przekładnika prądowego jest wykorzystywanie przez niego dwóch uzwojeń – pierwotnego i wtórnego. Oba elementy są od siebie oddzielone galwaniczne. Uzwojenie pierwotne jest włączane szeregowo do kontrolowanego obwodu prądowego, podczas gdy wtórne zasila przekaźniki oraz przyrządy pomiarowe. Ponieważ prąd wtórny jest proporcjonalny do pierwotnego, lecz jego wartość jest niewielka, pomiar staje się możliwy. Co więcej, przekładnik umożliwia specjalistom konwersję dużych wartości prądu na niższe, dostosowane do zwykłych urządzeń kontrolnych. Przykładem jest tu chociażby powiększenie zakresu pomiarowego ampomierza. Zebrane informacje możemy wówczas wprowadzić do kalkulatora elektryka, aby wyliczyć dokładnie wydajność energetyczną budynku.