Na co powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając kluczowe elementy firmowej instalacji elektrycznej?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając kluczowe elementy firmowej instalacji elektrycznej?

Każda instalacja elektryczna powinna odznaczać się dwiema kluczowymi cechami – bezpieczeństwem oraz efektywnością. Wystarczy, że chociaż jedna z tych kwestii zostanie pominięta, a cały projekt już będzie wymagać natychmiastowych modyfikacji. Dobór odpowiednich styczników i wyłączników jest szczególnie istotny w przypadku obiektów przemysłowych. Częste zwarcia oraz niezabezpieczone elementy instalacji to nie tylko słaba wizytówka firmy, ale też kwestia, uniemożliwiająca dorównanie konkurencji. Z tego też powodu, oszczędzanie na zakupie rozdzielnic podtynkowych w miejscu, w którym skrzynce grozić może strącenie, w zupełności nie wchodzi tu w grę. W niniejszym artykule opowiemy o najważniejszych czynnikach, których nie powinien bagatelizować żaden przedsiębiorca.

Spójność wykorzystywanych urządzeń

W środowiskach przemysłowych, coraz większą popularnością cieszą się aparatury modułowe. Przykładem jest tu chociażby seria Acti 9, zaprojektowana przez uznaną firmę Schneider Electric. Dzięki starannie zaprojektowanym systemom, styczniki są tu w stanie współpracować z pozostałymi elementami centralnymi, zapewniając tym samym bezpieczeństwo użytkowników oraz maszyn. Stosowanie spójnych serii produktów stanowi gwarancję bezawaryjności instalacji, a także pozwala na zoptymalizowanie wielu procesów. Modułowe konstrukcje odznaczają się jednocześnie znakomitą odpornością na czynniki zewnętrzne, co czyni je idealnym wyborem w przypadku zakładów chemicznych i innych miejsc, odznaczających się skrajnymi warunkami.

Montaż rozdzielnicy

Rozdzielnica to niezwykle istotny element każdej instalacji, odpowiedzialny za wysyłanie energii do poszczególnych obwodów, czyli osobnych pomieszczeń. Konieczne jest więc zadbanie o to, aby jej skrzynka oraz znajdujące się w niej urządzenia nie doznały uszkodzeń. W przypadku, gdy w danym miejscu niemożliwe jest umieszczenie na ścianie całej obudowy, należy postawić na rozdzielnicę podtynkową. Chociaż jest to opcja droższa, skrzynka, wmontowana w ścianę, zostanie odpowiednio zabezpieczona przed uderzeniami. Montując rozdzielnicę na zewnątrz budynku lub w pomieszczeniu o dużym zapyleniu, nie wolno zapominać o jej szczelności. Parametr ten powinien być utrzymany na poziomie IP 55-IP 66.