Czym jest kompensacja mocy biernej?

Czym jest kompensacja mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej to zmniejszenie emitowania mocy biernej poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń.

Obwód energii elektrycznej składa się z mocy: czynne, biernej (energia pomiędzy źródłem a urządzeniem odbierającym energię) oaz pozornej (suma mocy czynnej oraz biernej). Z kolei energię bierną możemy podzielić na: indukcyjną (pobierana), gdy łączy się z silnikami czy piecami oraz pojemnościową (energia oddana) pojawiającą się przy kondensatorach.

Kompensacja mocy biernej jako sposób na obniżkę rachunku?

Powyżej wymienione rodzaje energii biernej powodują niechciane straty cieplne. Dostawcy energii zarabiają na dostarczaniu energii czynnej przy jak najmniejszych stratach. Kompensacja mocy biernej zmniejsza współczynnik mocy, wydłużając tym samym żywotność kabli oraz pozostałych elementów zasilających. Duża ilość wytworzonej mocy biernej powoduje zwiększony rachunek na energię elektryczną. Współczynnik mocy biernej zazwyczaj jest ustalany przez operatorów na poziomie 0,2 do 0,4. W przypadku przekroczenia określonego współczynnika zostaną naliczane dodatkowe opłaty powodujące wzrost rachunku. Z tego względu warto zaopatrzyć się w urządzenia kompensacyjne pozwalające na zmniejszenie rachunku.

Kompensacja mocy biernej w firmie

Kompensacja mocy biernej może być istotnym działaniem w redukcji zbędnych kosztów w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Co ciekawe, kompensacja może przyczynić się do obniżki rachunku nawet o 30%. Zastosowanie urządzeń kompensacyjnych nie tylko wyeliminuje opłaty za generowanie mocy biernej indukcyjnej lub pojemnościowej, ale przyczyni się do obniżki kosztów za energię czynną nawet do 7%.

Bardzo istotną kwestią jest odpowiedni dobór urządzeń kompensacyjnych, co pozwoli na zminimalizowanie przyszłych awarii. Zły dobór może spowodować awarię już po pół roku. Koszt odpowiednio dobranego układu zazwyczaj zwraca się do 12 miesięcy. Warto mieć na uwadze, że koszt obejmuje nie tylko cenę zakupu urządzeń i montażu, ale również serwis.