Odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej oraz wykorzystywanych sprzętów to jedna z najistotniejszych kwestii, związanych z umiejętnym zaprojektowaniem zakładu produkcyjnego lub biurowca. Optymalna ochrona przeciwprzepięciowa zapobiegnie bowiem niespodziewanym uszkodzeniom, spowodowanym pobliskim uderzeniem pioruna. Równie ważna jest tu także obecność różnicówek, chroniących pracowników przed porażeniami w wyniku nieumyślnego dotknięcia przewodu pod napięciem. Oczywiście, prawidłowo dobrane zabezpieczenia nie powinny ograniczać się wyłącznie do przestrzeni biurowych. Przykładem są tu chociażby łączniki krańcowe, stanowiące jeden z integralnych elementów automatyki przemysłowej. W niniejszym artykule przybliżymy temat odpowiednich zabezpieczeń, które powinny znaleźć się na terenie każdego obiektu.
Ochrona przeciwprzepięciowa i przeciwporażeniowa
Jeszcze na etapie sporządzania wstępnego projektu instalacji, należy uwzględnić kwestię doboru odpowiedniej aparatury modułowej. Wyłączniki różnicowoprądowe są tu jednym z najistotniejszych przykładów. W momencie wykrycia rozbieżności w przepływie prądu, urządzenie odcina natychmiast zasilanie, zapobiegając tym samym porażeniom. Co więcej, różnicówki zapobiegają także pożarom i poważnym uszkodzeniom, spowodowanym przez podłączenie do instalacji wadliwego urządzenia. Równie istotna jest tu także obecność ogranicznika, zapewniającego ochronę przeciwprzepięciową. Do najskuteczniejszych rozwiązań należą tu modele z serii Acti 9, opracowanej przez firmę Schneider Electric. Prosta obsługa i montaż, bezpieczeństwo, szybki czas reakcji oraz funkcja sygnalizacji zdalnej to największe zalety tych nowatorskich urządzeń.
Łączniki krańcowe do zadań specjalnych
Nierzadko zdarza się, że maszyny, wykorzystywane na terenie zakładu, muszą pracować w bardzo trudnych warunkach. Dotyczy to także obecności łatwopalnych gazów, pyłów, mgieł lub par, zwiększających ryzyko uszkodzenia kluczowych komponentów. W takich przypadkach, standardowe łączniki krańcowe powinny zostać zastąpione specjalistycznymi modelami, takimi jak OsiSense ATEX D, zaprojektowanymi przez wspomnianą wcześniej markę Schneider Electric. Trwała konstrukcja wyłączników zapewnia im bowiem znakomitą odporność na wszelkie szkodliwe czynniki, obecne na terenie zakładu.