Kabel Ethernet – jak wybrać odpowiedni kabel do swoich potrzeb?

Kabel Ethernet – jak wybrać odpowiedni kabel do swoich potrzeb?

Szybkie łącze internetowe to podstawowa potrzeba współczesnego człowieka. Kto nie lubi obejrzeć filmu przez platformę VOD czy zagrać w grę komputerową przez internet ze swoimi przyjaciółmi? Jak się okazuje, w zależności od indywidualnych potrzeb związanych z użytkowaniem internetu należy mieć także odpowiedni kabel Ethernet. W tym artykule dowiesz się jaki kabel sieciowy zakupić do własnego użytku.

Kabel Ethernet – czym jest?

Kabel sieciowy zwykle zakupujemy w celu podłączenia komputera czy konsoli do Internetu.  Jest to kabel tzw. skrętka, umożliwiający przesyłanie informacji między dwoma urządzeniami – gdzie zazwyczaj jednym z nich jest router. Oczywiście kabel kablowi nie jest równy, a każdy rodzaj oferuje odmienne możliwości tj. prędkość przesyłu internetu czy odporność na warunki zewnętrzne.

Kabel Ethernet – rodzaje

Kabel Ethernet dzieli się na trzy podstawowe rodzaje warunkowane ze względu na tzw. ekranowanie. To od tej cechy zależy, jak bardzo odporny jest kabel na zakłócenia spowodowane obecnością innego kabla.

Pierwszym rodzajem są kable UTP (ang. Unshielded Twisted Pair), które niestety nie są w ogóle odporne na ewentualne zakłócenia. Kable te są najtańsze na rynku oraz najczęściej mają zastosowanie wewnątrz pomieszczeń.

Drugi rodzaj kabli to kable FTP (ang. Foiled Twisted Pair), które dla zwiększenia bezpieczeństwa, w całości zostają pokryte folią. Ten rodzaj kabli jest użytkowany w sieciach.

Ostatnim, trzecim rodzajem kabli to STP (ang. Shielded Twisted Pair). Jest to najbardziej ekranowany rodzaj kabli poprzez całościowe pokrycie folią, a także ekranowanie par przewodów. Kable STP są głównie użytkowane w sektorze przemysłowym, chroniąc tym samym przed negatywnym oddziaływanie elektromagnetycznym.

Jakimi cechami kierować się przy zakupie kabla Ethernet?

Przed zakupem kabla należy wziąć pod uwagę cztery parametry tj. długość, ekranowanie (ochrona kabla), kategoria (w zależności od potrzeby przesyłu Internetu) oraz typ końcówek (zazwyczaj styk RJ45).